26 жовтня у стінах комунального закладу «Житомирський обласний ліцей – інтернат для обдарованих дітей» Житомирської міської ради було проведено імітаційну гру «Партія моєї мрії».

Недостатня обізнаність молоді в проблемах місцевої громади й низький рівень мотивації щодо свідомого та активного впливу на політичне життя суспільства - причини, які десятиліттями вели до занепаду громадянської свідомості українців. Проект «М18: вибори для дітей і молоді» розпочався в Україні в 2015 р. як складова міжнародної програми громадянського виховання і політичної освіти для дітей і молоді).

Проект є аналогом міжнародної освітньої програми «Under 18» [3], яка реалізується в Німеччині з 1998 року і передбачає залучення дітей та молоді віком до 18 років до виборів через імітацію виборчого процесу напередодні справжніх виборів для дорослих. В 2013році в таких виборах у Німеччині взяли участь майже 200 000 дітей. В Україні такий формат був уперше випробуваний в рамках українсько-німецького проекту 17 жовтня 2015 року в Києві, Ірпіні і Запоріжжі на виборах мерів цих міст. Таким чином в український освітній простір була впроваджена нова форма залучення молоді і формування у неї позиції активного громадянства та розвитку демократії. Проект є освітнім і принципово політично нейтральним.

Мета проекту: допомогти дітям і молоді, які не досягли 18 років і не мають права виборчого голосу, зрозуміти сутність основного механізму демократії – виборів – через імітацію виборів і процесу голосування, навчаючи їх розрізняти відмінності в партійних і передвиборчих програмах, уважно оцінювати обіцянки політиків і на практиці побачити робочу виборчих дільниць.

Для проведення «виборів М18» обрано форму імітаційної гри.

Імітаційна гра проводилась у три етапи:

• підготовка до гри (учасників ознайомлюють з цілями і правилами проведення гри);
  • проведення самої гри (в нашій ситуації– проведення «виборів М18»);
  • обговорення гри (рефлексія учасників).

Ініціатори: Громадська організація «Агенція розвитку освітньої політики», Департамент освіти і науки КМДА.

Учасниками гри були всі, кому ще не виповнилося 18 років, але хто має чи прагне мати активну громадянську позицію. Вони не просто ліцеїсти, а відповідальні ГРОМАДЯНИ. Для гри старшокласники сформували 4 діючі партії (11-М, 11-Х, 11-Л, 11-І). Партійці власноруч зробили рекламні банери та надрукували листівки. Звісно, кожен ліцеїст зміг ознайомитися з політичними програмами.

Під час гри була утворена справжнісінька виборча дільниця, а всі бажаючі змогли відчути себе виборцями і віддати свій голос за одну з партій.

Дитячі вибори відбулися, а «політична боротьба» розгорталася дуже цікаво. Діти в день виборів мали змогу прийти до виборчої дільниці та отримати «виборчий бюлетень», максимально схожий на реальний, і проголосувати за свою партію.

Імітаційна гра має освітню мету. Насамперед, ідеться про розвиток критичного мислення і формування вміння приймати власні рішення.

Усього проголосували ліцеїстів 339. Політична партія «Захист» набрала 93 голоси, «З нами в майбутнє» – 116, «Лідер» – 61, «Нова українська платформа» – 69.

Перемогу здобули ліцеїсти 11 – І класу, партія «З нами в майбутнє», які набрали 116 голосів.

ВІТАЄМО!