Мабуть, усі батьки помічають зміни у поведінці своєї дитини: роздратованість, емоційна нестабільність, бажання сперечатися і суперечити батькам навіть через дрібниці, з дитиною стає все важче домовлятись, виникнення скритності, негативізму, конфліктності, гостре відстоювання своїх прав та небажання виконувати елементарні обов'язки. У цей час самі діти кричать про біль нерозуміння їх дорослими, страждають від самотності і одночасно прагнуть до неї; мріють виговоритися і міцно охороняють свій внутрішній світ від вторгнення. Отже, дитина вступила в один з найважливіших життєвих періодів, у перехідний період від дитинства до дорослості, в підлітковий період. Підліток залишається з усіма проблемами, які супроводжують дорослішання, один на один. Допомогти йому може тільки сім'я.


13_1

Що можуть зробити батьки для свого підлітка?


1. Головне, що можуть зробити батьки, - це зрозуміти і прийняти зміни, що відбуваються у їхній дитині. Необхідно зрозуміти, що все, що відбувається з дитиною не тільки нормально, але і закономірно.


2. Задоволення потреби підлітка в любові і прийнятті (відкрите вираження своєї любові до нього навіть у ситуаціях,коли він і сам не готовий до цього). Тому багатьом батькам доведеться починати проявляти свою любов «маленькими порціями», які буде готова прийняти дитина. Нажаль, дехто з батьків не вміє проявляти свою любов інакше, ніж через годування, контроль і зовнішню турботу. А підлітки, навпаки, сприймають ці дії як відсутність любові, що призводить до численних конфліктів.


13_2

3. Важливо, щоб підліток мав можливість не тільки приймати любов, але і віддавати її (дбати про когось, допомагати, тобто дієво проявляти дорослість).


4. Важливо пам’ятати , що у підлітковому віці стрімко розвивається здатність до рефлексії (при наявності умов для цього). Одним з найважливіших аспектів є задоволення потреби у саморозкритті.


5. Дитина повинна мати можливість говорити з батьками про все, що її хвилює. Але вона буде це робити тільки тоді, коли буде впевнена, що не отримає у відповідь засудження своїх поглядів, стилю поведінки, одягу, друзів тощо. Батькам варто з повагою вислуховувати думки своїх дітей, навіть якщо вони інші.


13_3

6. Цей віковий період дуже важливий для становлення суб'єктної позиції, оскільки новоутворенням тут є особистісне самовизначення – вміння підлітка зробити вибір і нести за нього відповідальність. Передумовою самовизначення можна назвати самостійність. Слід пам'ятати, що з одного боку, підліток прагне до самостійності і відстоює її, з іншого – не завжди може її використовувати. Тому головне завдання батьків – сприяти становленню зрілої самостійності підлітка. При цьому варто опредметнити саме поняття самостійності, оскільки вона нерідко по-різному розуміється батьками і самими підлітками, що стає причиною конфліктів між ними. Батьки зазвичай мають на увазі в основному обов'язки (самостійно прибрати квартиру, випрати …), підлітки – в основному права (самостійно вибирати одяг, час сну, приходу додому тощо). У самостійні вчинки повинні рівномірно включатися як права, так і обов'язки.


7. Будь-які дії батьків, які сприймаються дітьми як контроль, різко відриваються, викликають бурхливі емоційні реакції. Дуже важливо, щоб батьки зуміли необхідні контролюючі дії донести до підлітка як дії турботи про нього або уваги, тоді та ж сама батьківська поведінка буде сприйнята підлітками більш лояльно.


За матеріалами Надії Блюмкіної


13_4

Рекомендація дня: «Дитина найбільше потребує вашої любові саме тоді, коли найменше її заслуговує!»