Стрес – це стан емоційного і фізичного напруження. Це фізична, психічна, емоційна і хімічна реакція тіла на те, що лякає людину, дратує або загрожує їй.

У стані стресу людині важко зібратися з думками і складно приступити до правильних рішучих дій, які допоможуть їй вийти з цього стану максимально швидко і ефективно.

Переваги своєчасного зняття стресових станів:

  • Збереження здоров'я і життя
  • Особиста ефективність
  • Логічність і послідовність рішень і дій
  • Ефективна взаємодія з людьми, групами і ситуацією в цілому.
19_1

Якщо у Вашому житті сталася подія, яка викликала стрес, перші дії, які вам рекомендується зробити це:

1. Піти з «епіцентру» подій, вийти на вулицю, на балкон, подихати свіжим повітрям, випити води, умити обличчя теплою і холодною водою по черзі, згадати приємні моменти вашого життя, згадати те, що радує вас завжди, за будь-яких обставин.

2. У стані стресу виробляється велика кількість адреналіну в кров, надлишок якого і впливає негативно на нашу нервову систему. З одного боку, адреналін сприяє швидкому реагуванню, з іншого, надлишок його нас руйнує. Тому, по можливості, виконайте декілька простих фізичних вправ, який допоможуть вам витратити адреналін. Наприклад, ритмічно стисніть кулачки мінімум 10 разів. Якщо є можливість, присядьте, зійдіть, підніміться по сходах по 5 разів і більше, до настання стану заспокоєння або відволікання. Зробіть мімічну гімнастику обличчя. Зробіть повороти головою, як би розминаючи шию, по 5 разів на кожну сторону. Зробіть 10 кроків вперед, 10 назад, одночасно рахуйте вдихи і видихи. Синхронізуйте дихання і кроки.

3. Візьміть аркуш паперу, і дуже швидко, динамічно зробіть штрихування на аркуші. Тим самим, виплескуючи негативні думки і почуття на папір, приводячи в динаміку м'язи рук. Після чого, папір бажано порвати на дрібні шматочки.

Техніка правильного дихання Вправа 1. Потрібно подумки рахувати до десяти. На «раз-два-три-чотири» зробити вдих, на «п'ять-шість-сім-вісім» видих, на «дев'ять-десять» - пауза. Після п'яти подібних вдихів, варто почати робити вдихи на чотири рахунки і плавні видихи на шість рахунків, і пауза в один-два рахунки (вправа 2). Зробивши п'ять подібних вдихів, повертаємось до попередньої вправи і чергуємо їх до досягнення релаксації.

19_2

Дуже важливо в ситуації стресу з ким-небудь поговорити. Завдання полягає в тому, щоб переключити свою увагу, отримати підтримку і розуміння, можливо отримати інформацію про те, як можна ефективно вирішити проблему. Якщо немає можливості або бажання з ким-небудь розмовляти ви можете застосувати техніку: «Два стільця». У цій ситуації необхідно залишитися одному, так, щоб вас ніхто не турбував, не бачив, не чув, і ви могли б повністю розслабитися. Поставте два стільці один навпроти одного. На одному стільці сидите ви, на іншому, умовно, ваш співрозмовник. Тепер починайте з ним діалог. Максимально висловлюйте йому всі свої претензії і образи. По черзі сідайте на кожен з них. Як би, уживаючи в роль співрозмовника і відповідаючи від його імені. Продовжуйте мінятися ролями і висловлюйте своє обурення до тих пір, поки не відчуєте полегшення. Ця вправа допоможе вам позбавитися від негативу в допустимій формі, виплеснути те, що накопичилось.

Техніка «Робота з кольором». Для роботи знадобитися звичайний аркуш паперу і кольорові олівці чи фарби. Необхідно подумати про проблему, яка викликала стрес. Зобразити її на папері у вигляді метафори, асоціації. Потім, зробити те ж саме, використовуючи тільки жовтий, синій, зелений колір. Виконуючи цю вправу, ми переносимо думки, що викликають стрес, на папір. Тим самим знижуючи інтенсивність (силу) переживання проблеми. Потім, використовуючи позитивні кольори, які на фізіологічному рівні заспокоюють людину (блакитний, білий, зелений, жовтий) і нейтралізують негативні емоції, ми трансформуємо, змінюємо своє ставлення до проблеми.

За матеріалами Уляни Перепльотчікової

19_3

Рекомендація дня: «Стрес уникнути неможливо, але ним можна керувати!»